Pretekli vikend, ko so si slovenski rokometaši na strežaj odprli vrata v Rio, je skoraj 180 rekreativnih športnikov svojo olimpijsko normo postavljalo v Kranju in Mariboru. Ob podpori olimpijske strokovne ekipe pod taktirko Romana Kejžarja so se testirali s Cooperjevim testom in doživeli vsak delček izkušnje, ki jo na poti do olimpijskih iger doživljajo naši športniki.
Kljub mrazu in dežju jih je v Kranju teklo prek 100, v sončnem Mariboru 80. Rekreativni tekači, začetniki in tisti bolj izkušeni, ter takšni, ki so malodane prvič obuli tekaške copate in se v življenju že predolgo niso športno udejstvovali, vsi si ob poku štartne pištole in živahnih glasbenih ritmih strumno stekli 2.400 metrom v brk. Nekateri počasi, drugi hitro, tretji s hojo so vsi prišli v cilj, kjer jih je pričakal trener Moje norme, Roman Kejžar. Že pred testiranjem so se skupaj z njim pravilno ogreli, po teku opravili raztezne vaje ter bili deležni še drugih zanimivih in koristnih nasvetov maratonskega asa.
»Zelo me veseli, da so se poleg prekaljenih tekačev dogodkov udeležili tudi popolni začetniki. Takšni, ki še nikoli niso tekli in smo jih šele s projektom Moja norma spodbudili h gibanju, kar je bil tudi prvotni namen,« je o udeležencih povedal Roman Kejžar. Rezultati teka na 2.400 m so se gibali od 8 min 18 sek pa do 20 min. »Vsak rezultat je individualna osebna zmaga. Nekateri rezultati so bili res dobri, a pravih atletov s steze vseeno nismo videli,« je še dodal Roman. Kar tudi ni bil namen, vseeno pa nas je z izjavo napeljal k temu, da smo ga slednje le uspeli prepričati, da z zadnjo ekipo tudi on opravi Cooperjev test. Po tem, ko je v Mariboru z udeleženci opravil že precejšnje število tekaških metrov in krogov atletskega stadiona, je v duhu popolne lahkotnosti gibanja odtekel svojega Cooperja. 7 min in 50 sek. Nepripravljen. Za šalo. Za boljšo predstavo: rekreativna športnica, sicer resda ne zagrizena tekačica, je v njegovem tempu lahko odtekla le pol kroga.
Vsi udeleženci dogodka so imeli možnost opraviti tudi kratek pregled pri zdravniku in s prakso podkrepljen posvet pri fizioterapevtu. Zanimiva je bila delavnica o športni psihologiji, natančneje o motivaciji, ki nas (ali ne) žene, da se pričnemo športno udejstvovati, od kod izvirajo vsi možni izgovori ter predvsem, kako jih ignorirati in z načrtovano telesno aktivnostjo nadaljevati. Roman Kejžar je vsem, ki so opravili Cooperjev test na podlagi njihovega rezultata postavil individualno »olimpijsko normo«. To je rezultat, ki ga bodo morali doseči ali preseči na zaključnem testiranju, ki se bo zgodilo 18. junija v Ljubljani. Časa za izboljšanje telesne pripravljenosti imajo tako približno 2 meseca, treningi in ostale pomembne vsebine za napredek, pa bodo objavljene na spletni strani projekta.
»Ne osredotočajte se na postavljeno normo. Fokus držite na poti do norme. Pot je tista, ki je pomembna in naj vas motivira,« je udeležencem v svoji delavnici svetovala športna psihologija Andreja Holsedl. »Nikoli si ne postavite nerealnih ciljev. Če s telesno aktivnostjo šele začenjate, bo v ospredju zunanja motivacija. Zato ni nič narobe, če vas motivira nova roza tekaška majica, da le se gibate in pri tem vztrajate. Šele kasneje lahko govorimo o globji notranji motivaciji,« je na odlični psihološki delavnici povedala članica tima športnih psihologov Moje norme.
Prihodnji konec tedna so na vrsti še trije dogodki. V petek v Ljubljani, v soboto v Kopru, v nedeljo pa se družimo in testiramo v Novem mestu. Prijave še vedno sprejemamo na www.mojanorma.si. Če se jih ne morete udeležiti, lahko testiranje opravite tudi preko mobilne aplikacije Team Slovenija.