Kako se motivirati za tek?

AVTOR ČLANKA: mag. Aleš Vičič z ekipo

Vsi tekači so se v začetkih ukvarjanja s tekom zelo verjetno znašli na točki, ko so se spraševali »kako pa naj sploh začnem?«, »kje naj najdem motivacijo?«. Pri nekaterih je bila ta faza zelo kratka in so hitro zagrizli v redno vadbo, drugi imajo težave pri vzdrževanju konstantne vadbe, spet tretji pa se še vedno sprašujejo »zakaj sploh bi?«. Pogosto pravimo, da je pomanjkanje motivacije krivec za ne-ukvarjanje s športom. Motivacija je kot gonilna sila našega delovanja seveda osnova vsem našim aktivnostim, ampak obstajajo še drugi psihološki dejavniki, ki tudi vplivajo na ukvarjanje s športom. Danes bomo podrobneje predstavili kaj lahko sami naredimo na področju motivacije.

  • Zunanja in notranja motivacija

Zunanja motivacija izvira iz okolice, npr. nova oprema, tek za ženske, vabilo prijateljic. Notranja pa izhaja iz nas, naših želja, motivov, npr. želja po lastnem napredku, užitek. Nobena ni ne slaba, ne dobra, a pomembno je razumeti, da je zunanja kratkotrajna (nove superge nas motivirajo samo dokler so nove; ko je tek za ženske mimo, nas več ne motivira). Nasprotno notranja motivacija vztraja dlje časa, saj je odvisna od nas samih.

NASVET: Na začetku ni nič narobe, če boste iskali zunanjo motivacijo (tek s prijatelji, priključitev tekaški skupini, nakup nove tekaške opreme), kasneje pa naj bo vedno bolj v ospredju tudi notranja motivacija (videti lasten napredek, želja še izboljšati svojo formo). Najdite vsaj kakšen motiv znotraj športa (npr. zdravje, boljše počutje, bolj fit telo, druženje s prijatelji). Predvsem pa zdržite začetno obdobje! Ne čakajte na motivacijo, ampak jo ustvarite!

  • Motivatorji in de-motivatorji

Kot smo že rekli, motivacija ni rešitev vseh težav. Pomembno je pogledati tudi drugo plat – tisto, ki motivacijo znižuje, čeprav se trudimo začeti ali vztrajati s tekom. Vsem tem dejavnikom rečemo de-motivatorji. Torej obujemo nove superge, se odpravimo na bližnjo potko in začnemo teči – vse lepo in prav, ampak čez nekaj trenutkov nastopi bolečina v mišicah, hitro dihanje, bolečina v križu, trpljenje … Mimo nas tečejo hitrejši, vitkejši tekači, opazimo poglede mimoidočih, zdi se nam, da vsi gledajo samo nas, našo postavo in naš tek. Medtem pomislimo še na delo, ki smo ga zaradi teka morali odložiti, na svoje otroke, ki morajo biti v tem času v varstvu ali na kup perila, ki čaka na likanje. Najpogostejše vprašanje, ki se nam takrat vsili v misli, je: »Pa kaj mi tega treba?«

NASVET: To, kar se vam dogaja, je čisto normalno in se dogaja vsem na začetku. Vsi ljudje radi počnemo prijetne in koristne stvari. Hkrati težimo k izogibanju stvarem ali aktivnostim, v katerih ne uživamo, trpimo in vidimo samo slabosti. Naredite si preprosto tabelo s plusi in minusi. Pod pluse zapišite vse, kar bi vas lahko motiviralo, pod minuse pa vse kar vas de-motivira. Cilj je najti čim več motivatorjev, hkrati pa rešiti vse de-motivatorje.

 Primer:

PLUS: me motivira MINUS: me demotivira REŠITEV ZA MINUS
Da bom imela lepšo postavo Bolečine v mišicah –         Zdrži na začetku, bo minilo, ko se mišice navadijo

–         Analiza teka in izboljšanje tehnike

–         Poskusi misli preumeriti stran od bolečine (npr. poslušaj glasbo)

Da bom bolj vzdržljiva Ostali fit tekači –         Ne obremenjuj se z njimi, skoncentriraj se nase

–         Ne mislijo to, kar se tebi zdi

–         Tek po potki, kjer si sama

Da bom bolj zdrava in fit    
Da se družim s prijateljicami    
Da imam novo tekaško opremo    
Da vedno več tečem in manj hodim    
Zadovoljstvo, ko pridem domov    

 Cilji

Brez ciljev ali motivov tudi motivacije ni. K ciljem stremimo, zato je zelo pomembno kakšni so. Previsoki cilji nam znižujejo motivacijo in samozavest, saj ne verjamemo, da jih lahko dosežemo. Za prenizke cilje prav tako nismo motivirani, saj jih z lahkoto dosežemo. Tako ne raste niti naša samozavest. Samo rezultatski cilji kvarijo celoten smisel rekreacije – se rekreirati, imeti fajn, uživati, skrbeti za svoje telo in zdravje.

Postavite si realne cilje – upoštevajte svoje trenutne telesne zmožnosti, obremenitve v službi, razpoložljiv čas. Imejte predvsem izvedbene cilje, ne obremenjujte se z rezultati. Bodite zmerni in potrpežljivi. Korak za korakom boste gradili stabilno motivacijo in tako bo vaše ukvarjanje s tekom dolgoročno uspešnejše.